
Egyre többet beszélünk manapság az életközépi kihívásokról. A szakirodalom gyakran a válság vagy a krízis kifejezést használja ezen életszakasz megnevezése kapcsán, de vajon minden esetben mélypontja az emberi életnek ez az időszak? Mit mond erről a Biblia? Mi lehet a célja Istennek a 40 év feletti korosztállyal? Többek között erre a kérdésre keresték a választ a Midlife Hétvége résztvevői, érintettek és szakemberek közösen.
A fiatalság kultusza eltorzítja az időskor felé vezető utat, elvonja a figyelmet a személyiségfejlődés belső, valódi céljáról. Pedig ez a korszak az újratervezés lehetősége is lehet, ezek a krízisek lehetőséget adnak arra, hogy újratervezzünk – nyilatkozta Szabó Erika mentálhigiénés szakember a Hit Rádiónak, aki egyben az Agroszban megrendezett Midlife Hétvége programjának is az egyik szakmai vezetője volt.
A mai kultúrában a negyven-ötven éves korhoz érkezett emberek – legyen szó férfiról vagy nőről – a korszellem sugallatára gyakran kerülhetnek krízisbe, és érezhetik úgy, hogy az életüket elrontották, de ha nem engednek a pániknak, valójában felismerhetik, hogy egy olyan fordulóponthoz érkeztek, amikor átvizsgálhatják az életük korábbi szakaszát, hogy mennyire éltek tudatosan, vagy éppen ösztönösen, és mi lett ezen időszak „vetéseinek” a következménye.
Érdemes ezekkel a következményekkel őszintén szembenézni, átgondolni, következtetéseket levonni, de semmiképpen sem szabad csak a kudarcokra fókuszálni, meg kell látni a jó dolgokat is. A természetes segítségek mellett pedig (társ, barát, szakember, gyülekezet) a keresztények számára még ott van a spiritualitás is, ami egy hatalmas és nagyszerű támogatás ebben az életszakaszban is. Materiális eszközökhöz nyúlni persze nem bűn, de ennél jóval több az ember, és a hitben, a bibliai hitben hatalmas potenciált lehet találni ahhoz, hogy az irányt újra be tudjuk állítani a megfelelő célba. Még a traumákból is lehet erőt meríteni, leszűrni a tanulságokat, átkeretezni a történteket – állítja a szakember.
Bár ebben az időszakban sokan azt a megküzdési technikát választják, hogy ha valami nem ment hosszú időn keresztül, azt elengedik, kilépnek például szövetségekből. De biztosan ez a helyes megoldás? Vagy ez csak a pánik velejárója, amikor is az ember elégedetlen önmagával, az életével, és ez oly mértékben leuralja a látását, hogy nem veszi észre azokat a dolgokat, amikkel kapcsolatban viszont nagyon is elégedett lehetne. A pánikszerű cselekedeteknek és döntéseknek általában nincs jó következménye sem rövid, sem hosszú távon, ezért fontos az egyensúly, a higgadt mérlegelés.

Sok esetben kiderül ilyenkor, hogy megfigyelésre, vizsgálatra, gondolkodásmód- vagy stílusváltásra, átkeretezésre van csak szükség, nem pedig egy teljes újrakezdésre. Érdemes ilyenkor visszamenni az identitásunk forrásához (honnan származunk, kik vagyunk, hová tartunk?), átvizsgálni azt a „csomagot”, amit éppen cipelünk. De nem azért kell foglalkozni a múlttal, hogy a sebeinket nyaldossuk, hanem hogy megtaláljuk azt a gondolkodásmódot, ami számunkra nem produktivitást hozott, hanem elakadást, annak érdekében, hogy változtatni tudjunk rajta.
Számos példát látunk a Szentírásban is arra, hogy bibliai hősök nem a fiatal éveikben találták meg az életfeladatukat, hanem később, adott esetben jóval később. Mózes esetében már-már úgy tűnhetett, hogy elszúrta az életét. Volt egy hosszú várakozási időszak, mielőtt belekerült volna az elhívásába. Volt ideje és lehetősége magába nézni, megtalálni a célt, amiért éljen, de ezt követően teljesen vissza tudta nyerni az elvesztegetettnek tűnt éveket, és beépíteni a következő életszakaszba. De érdemes Józsué sorsát is megnézni, aki szinte egész életében harcolt. Mondhatta volna, hogy belefáradtam, elég volt, de ha nem tartott volna ki, nem lehetett volna az ígéretek részese. József igazságtalanul került börtönbe, és ha ott nem tart ki, és nem a belső értékeire figyel, vagy arra az elhívásra, ami benne volt, nem tudott volna kiteljesedni az élete.
Az életközépi időszak sok esetben az, amikor a gyerekek kirepülnek, az embernek újra van lehetősége kicsit jobban magára fókuszálni, és egyben a környezete, vagy akár a társadalom felé nyitni. De a természetfeletti keresésének segítségével megtalálhatja azokat a pontokat is, ahol olyan értékeket tud teremteni, amik örökké megállnak.
Április 20. és 23. között az Agroszban megrendezett Midlife Hétvége ezekkel a kérdésekkel foglalkozott. A 40-60 év közötti korosztályhoz tartozó résztvevők főként olyan házaspárok voltak, akik tudatosan készülnek az említett életszakaszra. Tudják, hogy az életük legjava még csak most kezdődik, de számos kérdés is felmerült bennük. Kifejezetten ennek a korosztálynak a kihívásaira specializált intenzív szakmai előadások, fórumbeszélgetések és gyakorlati foglalkozások, személyes tanácsadás mellett a kapcsolatok elmélyítését szolgáló jó hangulatú szabadidős programok, mint gyertyafényes vacsora, kirándulások és piknik is várták az érdeklődőket.







