
A szombati istentiszteleten ismét az imádkozásról volt szó, annak is egy speciális formájáról, a szellemi harcról. Olyan nehéz időszakban élünk, amikor nem csak a hívők küzdenek, hanem maga Isten is harcol értük. A Szent Szellem már az Ószövetségben kijelentette Istenről, hogy Ő vitéz harcos (2Mózes 15,3). Több ószövetségi történet is tudósít arról, hogy Isten harcolt az Ő népéért, hogy megszabadítsa őket ellenségeiktől.
Az Ószövetségben nincs szó a fejedelemségek, hatalmasságok lefegyverzéséről, de mivel a kinyilatkoztatás története egy fejlődési folyamaton megy keresztül, ezért az Újszövetségben már láthatjuk, hogy Jézus megváltásának egyik fontos területe a bukott angyalok lefegyverzése. Emiatt tudunk sikeresek lenni a szellemi hadviselésben.
"Végezetre, atyámfiai, legyetek erősek az Úrban, és az ő hatalmas erejében. Öltözzétek föl az Isten minden fegyverét, hogy megállhassatok az ördögnek minden ravaszságával szemben. Mert nem vér és test ellen van nekünk tusakodásunk, hanem a fejedelemségek ellen, a hatalmasságok ellen, ez élet sötétségének világbírói ellen, a gonoszság lelkei ellen, melyek a magasságban vannak.
Annak okáért vegyétek föl az Istennek minden fegyverét, hogy ellenállhassatok ama gonosz napon, és mindeneket elvégezvén megállhassatok. Álljatok hát elő, körül övezvén derekatokat igazlelkűséggel, és felöltözvén az igazságnak mellvasába, És felsaruzván lábaitokat a békesség evangéliumának készségével; Mindezekhez fölvevén a hitnek pajzsát, amellyel ama gonosznak minden tüzes nyilát megolthatjátok; Az üdvösség sisakját is fölvegyétek, és a Léleknek kardját, amely az Isten beszéde: Minden imádsággal és könyörgéssel imádkozván minden időben a Lélek által, és ugyanezen dologban vigyázván minden állhatatossággal és könyörgéssel minden szentekért, Én értem is, hogy adassék nekem szó számnak megnyitásakor, hogy bátorsággal ismertessem meg az evangélium titkát." (Efézus 6,10-19)
A Szent Szellem most is kész az Igét megeleveníteni és a szívünkbe ültetni, hogy a szellemünk erősebb legyen. Azért fontos az Igét hallgatni, mert a szellemünk az Ige által tud megerősödni. Amikor Izrael fiai kijöttek Egyiptomból, "vékony szelleműek" voltak és emiatt krízishelyzetekben nem tudták megtartani a hitet a szellemükben. Ezért kell felerősíteni a szellemünket Isten Beszédével. „Az ember nemcsak kenyérrel él, hanem mindazzal él az ember, ami az Úrnak szájából származik.” (5Mózes 8,3). A fizikai ételek a testünket táplálják, míg Isten Igéje a szívünket. Az emberi szellemet csak Isten beszéde tudja táplálni, építeni és erősíteni; erre a tudomány, a filozófia, vagy az emberi szeretet nem képes. Ez azért van így, mert a szellemet maga Isten lehelte bele az emberbe, így a szellemünk egylényegű Vele. Az ember személyiségét a szellem tartja fenn, ezért ha a szellem erős, akkor a személyiség többi része – értelem, érzelem, akarat – is kap utánpótlást.
Hogyan tudunk hatékonyan bekapcsolódni Isten harcába?
Isten tehát harcol. Az Ószövetség idején azért, hogy az Ő terve valósuljon meg Izraelben, míg az Újszövetségben globális harca van Istennek. Az Úr egyrészt az Egyházért harcol, hogy dicsőséges legyen, és kikerüljön abból a történelmi zsákutcából, amibe többször bekerült.
Az Egyházban több, mint 100 éve zajlik a Szent Szellem kiáradása szerte a világon. Az Egyház meglétének két fő feltétele van: az egyik az, hogy legyenek újjászületett emberek. De hogy az Egyház testté váljon, ahhoz az is szükséges, hogy az újjászületett hívők egy Szellemmel legyenek megitatva. Ahol nincs jelen a Szent Szellem, ott nincs Egyház, csak egy emberi szervezet. Fontos, hogy a Szent Szellemet ne szomorítsuk meg, hanem szolgáljuk a jelenlétét. Az Úr azért harcol, hogy ezt a hívők felismerjék, és az Egyház visszakerüljön abba a kegyelembe, melyben elindult Pünkösdkor.
A Sátán végletes lázadásba akarja vezetni a világot, mert ezzel elérné a célját, de Isten meg korlátok közé akarja szorítani a lázadást. Emiatt is van harc, melyben Isten angyalai is részt vesznek, és amibe a keresztényeknek is be kell kapcsolódniuk. A világban durva lázadás van Isten és a zsidó-keresztény kinyilatkoztatás ellen; és ez az Egyházban is kifejti romboló hatását. Az elmúlt hónapokban részben gát lett szabva ennek a lázadásnak, ami a hívők imáinak köszönhető.
Az Egyház egy egységes hadseregként tud győzelemre jutni. Ez nem fizikai militarizmust jelent, hanem ebben a harcban egyrészt imádkozásra, másrészt az evangélium hirdetésére van szükség. Ma olyan sátáni erők is működnek, melyek le akarják bénítani a hívők szellemi életét. Sok kereszténynek hektikus a szellemi élete. Imádkozni, harcolni kell azért, hogy ebben változás álljon be, és hogy a hívőknek rendszeres legyen a szellemi élete.
Sok áldást harc által lehet megszerezni és fenntartani, ugyanis az ördög lop, öl és pusztít. A kereszténnyé válás alaplépéseinek megtétele után egy fontos alapelv, hogy a hívők keressék „először Istennek országát, és az ő igazságát”(Mt 6,33).
A harcba való bekapcsolódás feltételei
A szellemi harchoz hitre van szükség abban, hogy Jézus megváltása fontos változást hozott létre egyrészt a bűn területén, másrészt a Sátán pozíciójában. Hit nélkül nem tudunk részesedni Isten erejéből és hatalmából. Az ellenséget egyetlen ember sem tudja legyőzni a maga erejéből.
Legalább három szinten van küzdelmünk:
1. bűn és a bűnös természet
2. démonvilág
3. bukott angyalok szintje
Mindhárom területen szükségünk van a harchoz Isten Szellemének az erejére. Az emberek szeretik ezt a területet kriminalizálni, de
a szellemi hadviselés nem emberek ellen van, hanem a sátáni erőkkel szemben, az emberek érdekében.
Jézus azt mondta, hogy „Keresztelő János idejétől fogva pedig mind mostanig erőszakoskodnak a mennyek országáért, és az erőszakoskodók ragadják el azt.” (Mt 11,12). Ez az igevers nem az erőszakos térítésre buzdít, hanem olyan sátáni erők állnak akadályként az Isten Országába vezető úton, melyeket erővel lehet csak elmozdítani. Pál is azt mondta a tanítványoknak, hogy "sok háborúság által kell az Isten Országába bemenni" (ApCsel 14,22).
A hit után legfontosabb feltétel a bűnbocsánat. Nem tud harcolni az, akinek bűn van az életében. Akinek bűn van az életében, az az ördög hatalma alatt áll. Ezért a harchoz a bűnbocsánat kegyelme alatt kell állni. Az a hívő, akinek bűn van az életében, annak kudarc és vereség kíséri a keresztény életét és szolgálatát. Emiatt van az, hogy sok hívő frusztráltan és keserűen ül az istentiszteleten, mert az ördög veri őket.
A hit olyan láthatatlan tényekre épül, melyeknek mi nem voltunk szemtanúi. Ezeket Isten Igéjének a hallgatásával tudjuk megismerni, és közben hit jön létre a szívünkben. Kulcsfontosságú a Jézus vérébe vetett hit. Jézus vére rendelkezésre áll, hogy meg tudjunk tisztulni minden bűntől és vétektől. Ha hívőként követ el valaki bűnt, akkor is szükséges a bűnbocsánat és a Jézus vérében való megmosakodás, hogy helyre tudjon állni az Úrral való közösség.
A bűnbocsánat után fontos lépés a Szent Szellemmel való betöltekezés, mely szükséges a hívők kiküldetéséhez és ahhoz, hogy Jézus mellett tanúskodni tudjanak (ApCsel 1,8). Isten Igéjét nem szabad pszichikai erővel hirdetni, hanem csak a Szent Szellem erejével, mert ez terem jó gyümölcsöt. A Szent Szellem jelenléte teszi működőképessé az Egyházat. Minden ajándék a Krisztus Testéért van. A Szellem ajándékai olyan embereknek adatnak, akik áldások akarnak lenni, akik szolgálni és segíteni akarnak másoknak. Segíteni pedig akkor tudunk, ha átadjuk magunkat a Szent Szellemnek, és Ő rajtunk keresztül megnyilvánul.
A karizmatikus megtapasztalás nem lehet öncélú, hanem azért van, hogy a hívő áldás legyen Isten népe, a családja, a nemzete számára – kinek-kinek az elhívása szerint.
Erő a hadviselésben
„Végezetre, atyámfiai, legyetek erősek az Úrban, és az ő hatalmas erejében.” (Ef 6,10) Az erővel kapcsolatban három kifejezés szerepel ebben az igeversben.
• „erősek” – dünamisz: robbanó erő, melyet kizárólag a Szent Szellemmel való betöltekezés által kapnak meg a hívők.
• „hatalmas” – ez a szó az erőnek a használatára vonatkozik. Olyan erő, amivel a hívő képes legyőzni az ellenséget. Több helyen ezt a szót vitézségnek fordítják. A vitéz nemcsak erős, hanem használja is az erőt az ellenség legyőzésére.
• „erejében” – kratosz: Olyan erő, mely uralmat tud venni az ellenség felett, majd fenn is tudja tartani ezt az uralmat.
A Sátán nemcsak ítélet alá került, hanem Jézus Krisztus foglya lett. Nekem viszont nem a foglyom, ezért kell birkózni a földi életben, és ha Jézusban és a Szent Szellem ereje által harcolok, akkor Isten diadalra vezet a Sátán felett. Ha sikerül uralmat venni az ellenség felett, akkor utána folyamatosan uralom alatt is kell tartani, ugyanis ezeket a bukott szellemi lényeket elpusztítani nem tudjuk. Ezeket csak visszaszorítani lehet, valamint gyengíteni a befolyásukat emberek és nemzetek felett. Ezért fog Jézus Krisztus visszajönni, hogy a Sátán uralma teljesen fel legyen számolva.
Egyéni szinten is fontos, hogy ha valaki például kijött az alkoholizmusból, akkor az uralom megszerzése után ezt az uralmat folyamatosan biztosítani kell a legyőzött ellenség felett. A szellem hatalma alatt kell tartani azt a pusztító erőt, ami a megtérés előtt megkötözött (legyen szó drogról, alkoholról, szexuális bűnökről, homoszexualitásról, stb. – ezeken a területeken sajnos gyakori a visszaesés).
Szükséges, hogy az Egyház is tudjon – az asszony Magjához hasonlóan – a kígyó fejére taposni. Pál ezt írja: „A békességnek Istene megrontja a Sátánt a ti lábaitok alatt hamar.” (Róm 16,20). Ugyanakkor a harc mellett az is fontos, hogy szánjunk időt az Úr jelenlétének az élvezésére. Isten Országa nemcsak harc, hanem öröm is. Van, amikor félre kell tenni az íjat és gyönyörködni kell az Úr szépségében.
Isten szellemi fegyverei és az ördög ravaszsága
„Öltözzétek föl az Isten minden fegyverét, hogy megállhassatok az ördögnek minden ravaszságával szemben.”(Ef 6,11). Isten fegyverei szellemiek. Ugyanerről ír Pál a 2 Kor 10. fejezetben is: „Mert noha testben élünk, de nem test szerint vitézkedünk. Mert a mi vitézkedésünk fegyverei nem testiek, hanem erősek az Istennek, erősségek lerontására; Lerontván okoskodásokat és minden magaslatot, amely Isten ismerete ellen emeltetett, és foglyul ejtvén minden gondolatot, hogy engedelmeskedjék a Krisztusnak.”
• Az itt szereplő erősségek erődítményeket jelentenek. Az erődítményeket fallal veszik körül, melyen sűrűn állnak az őrök; és az erődítményen belül van a hadtest. A Sátánnak is vannak ilyen szellemi erődítményei, melyeknél nagyon erős a védelem. Az evangélium hirdetésének ma ezek az erődítmények a legfőbb akadályai.
• Magaslatok: Olyan dolgokra vonatkoznak ezek, melyeket az emberek felmagasztalnak Istennel szemben.
• Okoskodások vagy érvelések: különféle ideológiai, tudományos, filozófiai rendszerekről van itt szó. Például az evolúcionizmus, mely bár csak hipotézisen alapul, de olyan érvanyagot sorol fel, melyben van egy belső logika, és amelyben nincs ellentmondás. Ez hat az emberekre, és emiatt sokan nem tudják elfogadni Isten teremtő munkáját. Nem kell kapitulálni, ha az ember egy jól felépített, logikus érvelést hall. Az alapállítást kell megvizsgálni, és ebből kiindulva lehet a dolgokat helyretenni. De ide tartoznak a kommunizmus és a materializmus is, melyek olyan antikrisztusi filozófiák, melyek az istentagadáson állnak. Istennek nagyon lesújtó véleménye van az ateizmusról, mely az egyik legsúlyosabb gonoszság.
Mikor Pál az ördög ravaszságáról ír, az módszertant jelent. Más helyen olvassuk, hogy ismerjük az ördög szándékát (eredetiben gondolkodásmódját). A Sátán módszerei a gondolkodásmódjából származnak. (pl.: félrevezetés, megtévesztés).
Az embernek az ellenséggel kapcsolatos tudatlansága okozza a legtöbb kárt.
Az ördög embergyilkos. Nemcsak a testet akarja megölni. Ádámot és Évát a szellemi élettől fosztotta meg, belelökte őket a szellemi halál állapotába, ennek az eredménye lett aztán a fizikai halál. A sátáni lények is a szellemi halál állapotában vannak. Mikor Lucifer fellázadt, akkor elment belőle az élet. A létezése megmaradt, de a szellemi halál állapotába került. És minden angyal, mely követte Lucifert a lázadásban, szintén elveszítette az Istentől kapott életet. Emberekre és angyalokra is igaz, hogy az életet kapják, amit el lehet veszíteni.
Harc a sátán erői ellen az emberek kiszabadításáért
„Mert nem vér és test ellen van nekünk tusakodásunk”(Ef 6,12) Az ember nemcsak testből és vérből áll, hanem van szelleme is. A bukott ember a szellemén keresztül kapcsolódik be a sátáni hierarchiába, és a bukott sátáni lények az embereket a szellemükön keresztül használják az ő céljaikra. A legtöbb ember nincs tisztában azzal, hogy kit is szolgálnak (Ef 2,2). Ez az állapot az újjászületésig áll fenn.
A szellemi harc során nem emberek ellen, hanem emberekért imádkoznak. E harc során azok ellen a szellemi erők ellen harcolnak a hívők, melyek az ember szellemébe behatoltak, melyek az emberi szellemet rabságban tartják, és irányítják az illető vérét, testét (azaz tevékenységét, munkáját, életmódját). Ha van egy rosszfiú, akkor egyrészt imádkozni kell azért, hogy Isten adjon neki kegyelmet, másrészt Jézus nevében meg kell kötözni azt a sötét erőt, mely rabul ejtette az illető szellemét. Ennek következtében meggyengül annak a sötét erőnek a befolyása a rosszfiú felett, és lehetőséget kap arra, hogy meg tudjon térni.
Jézus is beszélt erről: "Avagy mi módon mehet be valaki a hatalmasnak házába és rabolhatja el annak kincseit, hanemha megkötözi előbb a hatalmast és akkor rabolja ki annak házát?" (Mt 12,29). Be kell menni a fegyveres palotájába, és elrabolni a kincseket. A kincsek elrablása azt jelenti, hogy kiszedjük a Sátán uralma alól a fogságban lévő embert, Jézus nevében, Isten erős fegyvereivel. Isten akarata, hogy ilyen módon közbenjárjunk másokért és éljünk az oldás és kötés hatalmával. Van, amikor közvetlen családtagokért – gyermekért vagy házastársért – kell ilyen módon harcolni, hogy a Sátán hatalma meggyengüljön fölöttük.
A megtéréshez szükséges az emberek döntése, mely Isten kegyelmének a munkája. Azok, akik nagyon messzire mentek a lázadásban és végérvényes a döntésük, ott már nem sok haszna van az imáknak. De sokan nem gonoszok, hanem olyan bűnös emberek, akik nagyon is rászorulnak a közbenjárásra.
Majd Pál apostol itt az Efézus 6,12-ben rátér a sátáni hierarchiára:
Fejedelemségek: Élen a Sátánnal több ilyen bukott lény van, például a Halál, Pokol is ide tartoznak. A Jelenések 6. fejezetben szereplő 4 ló lovasa is olyan bukott angyalok, melyeknek Isten mandátumot ad az utolsó időkben arra, hogy a világot felforgassák. Vagy Dániel könyvében olvasunk Perzsia fejedelméről és Jáván fejedelméről.
Hatalmasságok: nagy hatalommal, tekintéllyel rendelkező angyalok. Királyokként jelennek meg a Bibliában több helyen. Például Abadon, a sáska alakú lények királya, melyek a mélység kútjából jönnek fel. (Jel 9,1-11). Vagy Jób könyve beszél a Félelem királyáról és a Kevélység királyáról. Azázel is ide tartozik, akinek oda kellett adni a bűnbakot.







